مجله ادبی کتابیسم

نمونه‌کار؛ محتوای ویدئویی تولید شده در زمینه‌ی معرفی کتاب و مصاحبه با نویسندگان مشهور محتواهای نمونه را ببینید

سخنرانی الیف شافاک در TED نویسنده ترک تبار کتاب ملت عشق

من یه قصه‌گو هستم. ‫این، همون کاریه که توی زندگی می‌کنم. ‫یعنی قصه گفتن ‫و رمان نوشتن. لطفاً اجازه بدین که گوشه‌ای از ‫داستان زندگی خودم رو براتون بگم. ‫من توی شهر “استراسبورگ” فرانسه،‫از پدر و مادری “ترک” به دنیا اومدم. ‫طولی نکشید که والدینم ‫از هم جدا شدن و‫من همراه با مادرم به ترکیه رفتم. ‫از اون به بعد، من به عنوان تنها ‫فرزند یه مادر مجرد، بزرگ شدم.

‫در اوایل دهه‌ی ۷۰ میلادی و توی ‫آنکارا، این وضعیت غیرمعمولی بود. ‫همسایگی ما پر از خانواده‌های بزرگی بود که‫ پدرها توشون نقش رئیس ‫خانواده رو داشتن. ‫بنابراین من در حالی بزرگ شدم که‫می‌دیدم توی یه جامعه‌ی پدرسالار، ‫مادرم یه زن مطلقه است. ‫در واقع، من در حالی‌که شاهد دو نوع ‫مختلف زنانگی بودم، رشد کردم. ‫از طرفی، مادرم رو می‌دیدم که ‫یه خانم “ترک” تحصیل کرده،‫ غیرمذهبی، امروزی و متأثر از فرهنگ غرب بود. ‫از طرف دیگه، مادربزرگم رو ‫می‌دیدم که از من مراقبت می‌کرد ‫و حال و هوایی روحانی داشت.

کارفرما: مجله ادبی کتابیسم

نوع محتوا: ویدئویی

موضوع محتوا: سخنرانی نویسنده کتاب در TED

مدت زمان ویدئو: ۲۰:۱۶ دقیقه

داستان کوتاه عربی - نوشته جیمز جویس | محتوای متنی در کتابیسم

خیابان ریچموند شمالی نه‌اینکه انتهایش را خانه دوطبقه متروکه‌ای کور می‌کرد، کلاً سوت‌وکور بود؛ مگر چند دقیقه‌ای که با اتمام ساعت درس دانش آموزان مدرسه راهنمایی کاتولیک برادران مسیحی، شور و هیاهوی پسربچه‌های «از قفس‌ آزاد شده» در فضای مرده‌ی این خیابان می‌پیچید. آن خانه متروکه انتهای خیابان در یک زمین مربع‌شکل؛ مجزا و جدا افتاده از خانه‌‌های اطرافش بود. بقیه خانه‌های خیابان هم گویی آگاه از ساکنین مبادی‌آداب و بی‌آزارشان انگار به چهره آفتاب‌سوخته‌ی قهوه‌ای، خونسرد و بی‌تفاوت یکدیگر زل زده‌اند.

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

معرفی کتاب سالار مگس‌ها نوشته ویلیام گلدینگ | محتوای ویدئویی در کتابیسم

ویلیام گلدینگ رمان معروف خود، سالار مگس‌ها را در ۱۹۵۴ یعنی کمتر از یک دهه بعد از جنگ جهانی دوم و در زمان جنگ سرد نوشت. جنایات و اثرات وحشتناک فاجعه اتمی و خطر شوم کمونیست در پشت پرده آهنین، هنوز در ذهن مردم غرب و نویسنده پر رنگ بود. تمام این موضوعات در انتخاب زمینه اصلی یعنی نشان دادن بربریت و خوی وحشی انسان ها تاثیر گذار بودند. گلدینگ برای این رمان سبک کنایی و تمثیل را برگزید و با انتخاب مکانی در ناکجا آباد و زمانی که به درستی مشخص نشده اما احتمالا در دهه ۱۹۵۰ می گذرد، به ماندگار شدن رمان خود کمک به سزایی نمود.

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

زندگی نامه و معرفی کتاب های کورمک مک کارتی | محتوای متنی در کتابیسم

کورمک مک کارتی در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۳۳ در جزیره رود، به دنیا آمد. او فرزند سوم و بزرگ‌ترین پسر، از ۶ فرزند چارلز جوزف و گلادیس کریستینا مک‌گریل مک‌کارتی بود. او ۲ برادر و ۳ خواهر داشت. در ابتدا نام او را با الهام از نام پدر، چارلز گذاشتند، و بعدها او نام خود را به تقلید از پادشاه ایرلندی، به کورمک تغییر داد. بر اساس اطلاعاتی که از منبع دیگری به دست آمده، خانواده مک‌کارتی مسئول تغییر نام او به گائلیک به معنای “پسر چارلز” بودند.

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

معرفی جرج اورول نویسنده کتاب ۱۹۸۴ و باقی آثارش

جورج اورول یک روشنفکر انگلیسی بود ‫که در سال ۱۹۵۰ میلادی از دنیا رفت. ‫او ادبیات را به همان منظوری که ‫هدف غایی آن است، به کار گرفت. ‫یعنی تلاش برای تغییر و بهبود جهان. ‫او یک نویسنده‌ی سیاسی واقعی بود. ‫کسی که می‌خواست از هنر در جهت کمک به مهربان‌تر، ‫منصف‌تر و خردمندتر شدن ما استفاده کند. ‫

در سال ۱۹۴۶ و یک سال پس از انتشار ‫داستان به شدت محبوب «مزرعه‌ی حیوانات»،‫مقاله‌ای با عنوان «چرا می‌نویسم» ‫را به رشته‌ی تحریر درآورد. ‫این مقاله، طرز تفکر او با عنوان ‫«وضوح نهادین» را مطرح کرد. ‫هدف من در طول ۱۰ سالد ‫گذشته، این بوده است که‫نوشتار سیاسی را به ‫یک هنر تبدیل نمایم. ‫وقتی که نوشتن یک کتاب را شروع می‌کنم، ‫هیچ گاه به خودم نمی‌گویم که ‫«در حال خلق اثری هنری هستم.» ‫همیشه به این دلیل می‌نویسم که می‌خواهم ‫دروغی که وجود دارد را فاش کنم.

کارفرما: مجله ادبی کتابیسم

نوع محتوا: ویدئویی

موضوع محتوا: معرفی نویسنده کتاب

مدت زمان ویدئو: ۱۳:۴۶ دقیقه

«خوندن رمان به چه دردی می‌خوره!» جان گرین پاسخ می‌دهد یا چرا و چگونه باید کتاب بخوانیم؟

‫نگارش و توانایی خوندن نوشته‌ها ‫«نشانگر تمدن» هستن. ‫البته ممکنه این، ایده‌ی مشکل سازی باشه. ‫یعنی، داستان‌های بزرگ ‫زیادی وجود دارن که ‫از طریق سنت‌های شفاهی، ‫تونستن در خاطرها باقی بمونن. ‫مثل یکی از محبوب‌ترین ‫کتاب‌های من به اسم ‫«قاطرها و آدم‌ها» که «زورا ‫نیل هرستون» اون رو نوشته ‫و منتخبی از ‫فرهنگ عامه است. ‫این داستان‌ها قبل از این که ‫به وسیله‌ی «زورا نیل هرستون» ‫بازنویسی بشن، به صورت ‫سینه به سینه نقل می‌شدن.

‫همین حرف رو می‌شه در مورد ‫یکی دیگه از کتاب‌های ‫محبوبم یعنی، «اودیسه» هم گفت. ‫اما ما به این دلیل به خوندن ‫و نوشتن اهمیت می‌دیم که ‫این امکان رو ایجاد می‌کنن که با ‫افرادی که فاصله‌ی زیادی باهامون دارن ‫به صورت بی واسطه و واضح، ‫ارتباط برقرار کنیم. ‫به علاوه، این توانایی رو پیدا می‌کنیم ‫که صدای مردگان رو هم بشنویم. ‫حالا نمی‌خوام مسئولیت تمام این علوم ‫انسانی آزادیخواه رو به شما محول کنم ‫اما می‌خوام روشن ‫کنم که از نظر من، ‫قصه گویی، وسیله‌ای ‫برای برقراری ارتباطه.

کارفرما: مجله ادبی کتابیسم
نوع محتوا: ویدئویی
موضوع محتوا: دوره آموزشی
مدت زمان ویدئو: ۷:۰۰ دقیقه

زندگی نامه و معرفی آثار جرج برنارد شاو | محتوای متنی در کتابیسم

جرج برنارد شاو (متولد ۲۶ جولای ۱۸۵۶ در دوبلین ایرلند، متوفی ۲ نوامبر ۱۹۵۰ در روستای آیوت سنت لاورنس واقع در حومه هرتفوردشایر انگلستان) یک ایرلندی نمایش‌نامه نویس، نقاد و جامعه‌گرایی فردادگرا بود که در سال ۱۹۲۵، برنده جایزه نوبل ادبیات، شده بود.

جرج برنارد شاو سومین، کوچک‌ترین و تنها پسر جورج کار شاو و لوسیندا الیزابت گورلی شاو، بود. در واقع، او متعلق به طبقه‌ای از پروتستان‌های بانفوذ (اشراف زمین‌دار ایرلندی) بود، اما پدرش که فردی بی‌دست‌وپا به نظر می‌رسید، در ابتدا یک کارمند مدنی جیره‌خور و بعد از آن‌هم، تبدیل به یک تاجر غلات ناموفق شد؛ جورج ، در فضا و محیطی که از نظر فرهنگی، فقیر بود، رشد کرد که این موضوع، برایش تحقیرکننده‌تر از زندگی فقیرانه جلوه می‌کرد. 

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

زندگی نامه و معرفی رمان های رومن رولان | محتوای متنی در کتابیسم

رومن رولان (متولد ۲۹ ژانویه ۱۸۶۶، کلامسی، فرانسه – وفات در ۳۰ دسامبر ۱۹۴۴، وزلی)، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، و مقاله‌نویس فرانسوی، و همچنین ایده‌ال‌گرایی که عمرش صرف تلاش برای صلح‌طلبی، مبارزه علیه فاشیسم، برقراری صلح جهانی، و تجزیه و تحلیل نبوغ هنری شد. وی در سال ۱۹۱۵، برنده جایزه نوبل ادبیات شد.
در ۱۴ سالگی، رومن رولان برای تحصیل به پاریس رفت و با جامعه‌ای در بی‌نظمی معنوی روبرو شد. پس از پذیرفته شدن در اِکول نرمال سوپریور، اعتقاد مذهبی خویش را از دست داد، به نوشته‌های بِنِدیکت اسپینوزا و لئو تولستوی روی آورد، و اشتیاق خود به موسیقی را نیز پرورش داد. در ۱۸۸۹ به مطالعه تاریخ پرداخت و موفق به اخذ دکترای هنر در سال ۱۸۹۵ گردید، و بعد از آن به مدت دو سال برای مأموریت به اِکول فرانسز رُم در ایتالیا رفت.

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

داستان کوتاه کینو نوشته هاروکی موراکامی | محتوای متنی در کتابیسم

درست آن طرف پنجره‌ی طبقه‌ی هشتم، پنجره‌ی یک ساختمان اداری بود. از صبح تا غروب، به کار کردن مردم نگاه می‌کرد. اصلاً نمی‌دانست چه کاری می‌کردند. مردهای کراواتی وارد و خارج می‌شدند، در حالیکه زن‌ها پشت کیبوردهای کامپیوتر گرفتار بودند، به تلفن جواب می‌دادند و اسناد را مرتب می‌کردند. دقیقاً منظره‌ای نبود که توجه کسی را جلب کند. ویژگی‌ها و لباس‌های افرادی که آنجا کار می‌کردند، عادی و حتی پیش پا افتاده بود. (کینو) ساعت‌ها به آن‌ها نگاه می‌کرد فقط به یک دلیل ساده: کار دیگری نداشت که انجام دهد. و غیرمنتظره و شگفت‌انگیز می‌دانست که گاهی اوقات چقدر این افراد شاد به نظر می‌رسند. بعضی از آنها گاهاً از خنده منفجر می‌شدند.

نمایش زنده محتوا در کتابیسم

معرفی داستان کتاب کشتن مرغ مقلد نوشته هارپر لی

داستان کشتن مرغ مقلد، ‫درباره بزرگ شدن است. ‫شخصیت اصلی این داستان، دختری ‫به نام اسکات فینچ است. ‫که در زمان آغاز کتاب، در یکی از ‫شب‎های ماه آوریل، حدود شش سال دارد. ‫و داستان کتاب درباره چیزهایی است که او در یک دوره ‫دو ساله، در مورد انسان‎ها و زندگی فرامی‎گیرد. ‫

داستان کتاب در سال‎های بین ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۵ ‫در مِی‎کومب ایالت آلاباما اتفاق می‎افتد. ‫این یک شهر کوچک و خواب آلوده ‫در جنوبی‎ترین نقطه کشور است. ‫اَتیکاس، پدر اسکات، یک وکیل است. ‫اما آن‎ها پول زیادی ندارند. ‫زیرا موکلین‎شان فقیر هستند. ‫اسکات با پدرش و برادرش جِم و ‫آشپزشان، کالپورنیا زندگی می‎کند. ‫مادر او از دنیا رفته است. ‫تابستان‎ها، پسری به نام دیل، در همسایگی ‫آنان زندگی می‎کند که دوست آن‎ها است.

کارفرمامجله ادبی کتابیسم
نوع محتوا: ویدئویی
موضوع محتوا: معرفی کتاب
مدت زمان ویدئو: ۷:۲۵ دقیقه

مصاحبه با خالد حسینی نویسنده‌ی آمریکایی ‫افغانی الاصل کتاب بادباک باز درباره آخرین کتابش

این داستان تبدیل به فیلمی شد که ‫جوایز جهانی را به خودش اختصاص داد. ‫مطالعه‌ی آن در دبیرستان‌ها ‫و دانشگاه‌ها اجباری شد. ‫و ۳۸ میلیون نسخه از آن حداقل ‫در ۷۰ کشور جهان به فروش رسید. ‫این موضوع درهای ‫بی‌شماری را ‫به روی این نویسنده‌ی آمریکایی ‫افغانی الاصل، باز کرد. ‫و فرصت ارتباط با ستارگان سینما و ‫مقامات بزرگ را در اختیار او قرار داد.

‫اما جالب اینجاست که وقتی‫کتاب “بادباک باز” او، ‫قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها را ‫تماماً به خود اختصاص داد، ‫”خالد حسینی” یک نویسنده‌ی ‫تمام‌وقت نبود. ‫خوانندگان، نه نام او و ‫نه داستان شگفت‌انگیزی که ‫در صفحات این کتاب نوشته ‫شده بود را نمی‌دانستند. ‫بنابراین مراسم معرفی کتاب او ‫در ابتدا جمعیت بسیار کم‌تری را ‫نسبت به امروز، متوجه خود ساخت. ‫”حسینی” درباره‌ی آخرین کتاب خود ‫با عنوان “و آوا در کوه‌ها پیچید” ‫با شما صحبت خواهد کرد.

کارفرما: مجله ادبی کتابیسم
نوع محتوا: ویدئویی
موضوع محتوا: مصاحبه با نویسنده کتاب
مدت زمان ویدئو: ۲۵:۲۵ دقیقه

جهت سفارش محتوای اختصاصی

با ما تماس بگیرید.

از شنبه تا پنجشنبه

از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۰

۰۱۱-۳۲۲۹۷۸۷۱

۰۹۰۲-۱۱۶۵۷۹۷