چنان‌چه یک وبلاگ‌نویس باتجربه و زبردست هستید، قطعاً با اصطلاح «پست مهمان» هم غریبه نیستید. اما واقعا پست مهمان چیست؟ پست مهمان به محتوا و مطالبی گفته می‌شود که یک نویسنده یا صاحب یک کسب‌وکار، برای وب‌سایت یا وبلاگی که متعلق به خودش نیست یا حتی برای آن وب‌سایت کار هم نمی‌کند، آن محتوا را تهیه می‌کند.

پست مهمان اولاً این فرصت را در اختیارتان می‌گذارد تا تجربیات خود را با دیگران سهیم شوید و آن‌را به دیگران انتقال دهید و ثانیاً سبب می‌شود ترافیک وب‌سایت‌های هر دو طرف بالا برود. این نکته را هم فراموش نکنید که پست مهمان، این شانس را به نویسنده می‌دهد تا با دیگر کارشناسان حیطه‌ی تخصص خود، تعامل پررنگ‌تر و قوی‌تری ایجاد کند و پتانسیل‌های خود را نشان دهد.

وقتی قصد نوشتن یک پست مهمان را دارید، لازم است نکاتی را رعایت کنید که جایگاه شما و محتوای تولیدی‌تان را ارتقاء دهد، نه این‌که وب‌سایت مورد نظر دیگر هیچ کششی به ادامه‌ی فعالیت با شما نداشته باشد. به لطف پست مهمان، این فرصت به شما داده می‌شود تا با محتوایی گیرا و دست‌اول، خود را به کاربران معرفی کنید.

یکی از دیگر دلایلی که از پست مهمان در یک وبلاگ استفاده می‌شود این است که محتوا و مقالات یک‌نواختی که از قضا با سبک وسیاقی تکراری هم نوشته می‌شوند، بالاخره مخاطب را خسته می‌کنند. اینجاست که پست مهمان به داد ما می‌رسد تا بتوانیم به مدد آن، حال و هوای وب‌سایت را عوض کنیم و مجدداً مخاطب را به سمت خود بکشیم.

در این مقاله شیوه‌های متعددی را که برای تولید و نگارش پست مهمان استفاده می‌شود، بررسی می‌کنیم و از تأثیر آن بر سئوی وب‌سایت می‌گوییم.

اصول مقدماتی نوشتن پست مهمان

بدون شک مقصود شما از نوشتن پست مهمان، یکی از این گزینه‌هاست:

 • معرفی وب‌بلاگ (وب‌سایت) خود به کاربران جدید
 • تثبیت موقعیت خود به‌عنوان یک «پیش‌گام از لحاظ فکری» در زمینه‌ی تخصص خود
 • افزایش تعامل و ارتباط با دیگر متخصصینِ حیطه‌ی فعالیت خود
 • تقویت سئوی وب‌سایت خود با ایجاد بک لینک (Back Link)
 • و…

قبل از نوشتن پست مهمان، باید بدانید که چه هدف و مقصودی از تولید آن پست دارید؛ تعیین هدف به شما کمک می‌کند تا زمینه‌ی مورد علاقه‌ی خود را در وبلاگ‌نویسی پیدا کنید. ضمناً، این فرصت را به شما می‌دهد تا طرح‌های فوق‌العاده‌ای برای دعوت از وبلاگ‌نویس‌های دیگر پیاده کنید تا آن‌ها هم ترغیب شوند برای وب‌سایت شما پست مهمان بنویسند.

بیشتر بخوانید: چگونه محتوای وبلاگ خود را برای اینکه در گوگل جستجو شوید، بهینه‌سازی کنید؟

احتمالاً این پرسش ذهن شما را دگیر کرده که اصلاً این پست مهمان را کجا باید نوشت؟ خب، صدالبته که باید به‌دنبال وب‌سایت‌هایی باشید که در حیطه‌ی کسب‌وکار شما هستند و این یعنی دور وب‌سایت‌های رقیب را خط بکشید! اغلب این وب‌سایت‌ها لابه‌لای مطالب خود ذکر می‌کنند که تمایل به دریافت پست مهمان دارند. شما هم می‌توانید یک ایمیل برای آن‌ها بفرستید و نظر مثبت خود را برای رد و بدل کردن پست مهمان اعلام کنید. شک نکنید اغلب وب‌سایت‌ها از این ایده استقبال می‌کنند.

نکاتی که در نوشتن پست مهمان نباید از قلم انداخت

نوشتن پست مهمان برای خود آداب و رسومی دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد. با ما همراه باشید تا با چند نکته‌ی ضروری که لازمه‌ی نوشتن یک پست مهمان جذاب است، آشنا شوید.

با نوع محتوای وب‌سایت میزبان، آشنا شوید

یکی از موضوعات بسیار حائز اهمیت، اطلاع و آشنایی از محتوای تولید شده در وب‌سایت (وبلاگ) میزبان است. می‌توانید واژه‌های کلیدی مورد نظر خود را در وب‌سایت میزبان جستجو کنید تا از استخوان‌بندی محتوای آن‌ها آگاهی یابید. سایر نکاتی که باید به آن توجه کنید، عبارتند از:

 • محتوای وب‌سایت میزبان، کدام گروه از مخاطبین را هدف قرار داده است؟ (کاربران آماتور، متوسط یا حرفه‌ای)
 • چه نوع محتوایی تولید می‌کنند؟ محتوای تولیدی آن‌ها موضوعات کلی و عمومی را شامل می‌شود یا مفاهیم تخصصی و آموزشی؟
 • مطالب سایت میزبان با چه لحنی نوشته شده‌اند؟

آگاهی از این موارد نقش بسیار کلیدی و عمده‌ای در تولید محتوایی دارد که بتواند با مخاطبین وبلاگ ارتباطی مؤثر و کارآمد ایجاد کند.

دیگر پست‌های مهمان را مورد مطالعه قرار دهید

چندان دور از ذهن نیست که وبلاگ مدنظر شما، پست مهمان شما را بپذیرد، اما مسئله‌ی مهم‌تری که مطرح می‌شود این است که آیا تولیدکنندگان پست مهمان، عملکرد قابل‌قبلولی در این زمینه دارند یا نه؟ پست مهمان شما باید آن‌قدر جذاب و گیرا باشد تا کامنت‌های بی‌شماری دریافت کند و در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست بچرخد.

هرچند احتمال دارد پست مهمان شما، مورد قبول بعضی از وب‌سایت‌ها واقع شود. اما ممکن است این پست مهمان، تنها منجر به بالا رفتن تعداد کاربران سایت میزبان شود و بستر مناسبی برای معرفی شما و تولیدات شما ایجاد نکند و آمار ترافیک برگشتی به وب‌سایت شما را بالا نبرد. این اتفاق به این معنی است که عملکرد خوبی ارائه نداده‌اید و پست مهمانی که تولید کرده‌اید، به وب‌سایت خودتان هیچ منفعتی نرسانده است.

با وبلاگ‌نویسان مهمان آشنا شوید

بعضی از وب‌سایت‌ها فقط پست‌های چند نویسنده‌ی به‌خصوص را دنبال می‌کنند، اما دلیل این کارشان چیست؟ توصیه‌ی من به شما این است که برای اطلاع از علت این‌کار، در شبکه‌های اجتماعی، چند تن از این وبلاگ‌نویس‌ها را دنبال کنید تا بفهمید آن‌ها وبلاگ‌نویس، خبرنگار آزاد، مشاور یا صاحب کسب‌وکار هستند یا نه. اهمیت دنبال کردن چنین افرادی، هنگامی آشکار می‌شود که بخواهید خود را به صاحب وبلاگ (وب‌سایت) معرفی و برای آن‌ها محتوا تولید کنید.

کاری کنید که در سایت میزبان شما را بشناسند

اگر می‌خواهید پست‌های مهمان شما از سوی سایت میزبان مهر تأیید بخورند، باید به‌واسطه‌ی خودِ سایت میزبان، خود را به فردی نام‌آشنا تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: هشتگ چیست و چگونه از آن در تلگرام، اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر بهره ببریم؟

و اما بهترین و پربازده‌ترین شیوه این است که در وب‌سایت میزبان، یک حساب کاربری ایجاد کنید و به مدت چند هفته حضوری فعال و چشمگیر در قسمت کامنت‌ها داشته باشید. درضمن، می‌توانید با به اشتراک‌گذاری پست‌های وب‌سایت میزبان در شبکه‌های اجتماعی، شانس خود را افزایش دهید. به این ترتیب، هرموقع که اراده کردید تا برای آن سایت، پست مهمان بفرستید دیگر از نگاه صاحبان وب‌سایت، فردی بی‌نام و نشان نخواهید بود.

 ایده‌آل‌ترین زمان برای نوشتن پست مهمان

شانس همیشه در خانه‌ی شما را نمی‌زند، پس باید از فرصت‌هایی که برای ارائه‌ی پست مهمان پیش می‌آید، نهایت استفاده را ببرید. اما این فرصت‌ها چه‌موقع به سراغتان می‌آیند؟

 • وقتی‌که وب‌سایتی دیگر، در پست‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود، شما را منشن می‌کند.
 • وقتی‌که آن وب‌سایت در پست خود، به محصولات تولیدی شما یا کسب‌وکارتان اشاره می‌کند.
 • وقتی‌که یک وب‌سایت مستقیماً از شما تقاضا می‌کند تا یک پست مهمان برایشان بنویسید.
 • وقتی‌که وب‌سایت موردنظر شما، پست مهمان افراد دیگری را به اشتراک می‌گذارد.

توجه به توصیه‌ها

نکته‌ی بسیار مهمی که پیش از برقراری ارتباط با صاحب وب‌سایتی که می‌خواهید برایش پست مهمان بنویسد، باید آن‌را مدنظر قرار دهید، توجه دقیق به توصیه‌های صاحب وب‌سایت برای نوشتن پست مهمان است. باید بدانید که آیا صاحب سایت به دنبال این است که فقط طرح و نظر خود را ارائه دهید یا خواهان یک پست جامع و کامل است. چه چارچوبی را برای نوشتن پست مهمان ترجیح می‌دهد؟ آیا لازم است حساب کاربری ایجاد کنید و وارد وردپرس شوید؟ و…

از تعداد لینک‌هایی که در پست مهمان می‌گنجانید، غافل نشوید

وقتی در قالب پست مهمان، مقاله‌ای تهیه می‌کنید، باید خودتان و کسب‌وکارتان را در آن مقاله معرفی کنید، چراکه ماهیت اصلی وبلاگ‌نویسی، شناساندن کسب‌وکارتان به دیگران است. اما فراموش نکنید که نباید در لینک‌دهی به وب‌سایت خود زیاده‌روی کنید. با این‌کار هم مقاله و هم کسب‌وکار خود را زیر سؤال می‌برید. نهایتاً سه لینک را در پست مهمان خود جای دهید و نه بیشتر.

قرار است پست مهمان محتوایی مفید و کارآمد عرضه کند، نه این‌که تریبونی برای تبلیغ باشد!

اگرچه از هواداران پروپا قرص وبلاگ‌های مرتبط با کسب‌وکار هستیم، اما مبادا از این نکته غافل شوید که وبلاگ شما باید محتوایی آموزشی داشته باشد. نباید تنها به دنبال ارتقاء جایگاه خود به‌عنوان یک وبلاگ‌نویس باشید. در صورتی‌که موضوعی که انتخاب می‌کنید با محتوایی که ارائه می‌دهید، هم‌خوانی داشته باشد، جای تقدیر و ستایش دارید. جان کلام این‌که پست مهمانتان را به هر قیمتی نفروشید!

ارائه‌ی پست مهمان به این معنا نیست که چون با یک مخاطب جدید ارتباط برقرار می‌کنید، می‌توانید «محتوای آموزشی» وبلاگ نویسیِ مربوط به کسب‌کار را نادیده بگیرید. هدف از ارائه‌ی پست مهمان، شناساندن خود به‌عنوان فردی خبره در حیطه‌ی تخصصتان است تا تعامل شما با دیگر وبلاگرها افزایش یابد و مخاطبین جدیدی با شما آشنا شوند.

بیشتر بخوانید: [اینفوگرافیک] چگونه برای سایت خود محتوای سئو پسند بنویسیم؟

علاوه‌بر مطالبی که در بالا ذکر شد، نکات دیگری هم وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک پست مهمان ارزشمند تولید کنید:

 • در اکثر مقالات، تنها قسمتی که لینک شما آن‌جا قرار می‌گیرد، انتهای پست است که می‌توانید از آن‌جا لینکی را به وب‌سایت خود ارجاع دهید. پس اطمینان حاصل کنید که لینک خود را واضح و دقیق قید می‌کنید.
 • مطمئن شوید که از یک لینک داخلی که به پست‌های قبلی وب‌سایت میزبان ارجاع داده می‌شود، استفاده می‌کنید. با این‌کار نشان می‌دهید که پست‌های قبلی وب‌سایت میزبان را مطالعه کرده‌اید و از طرفی دیگر سبب بالا رفتن ترافیک وب‌سایت میزبان می‌شود؛ شک نکنید بابت این قضیه شما را تحسین خواهند کرد.
 • مخاطبین را تشویق کنید تا برایتان کامنت بگذارند. فراموش نکنید هرچه کامنت‌های بیشتری از سوی مخاطبین دریافت کنید و پست شما را بیشتر به اشتراک بگذارند، مقاله‌ی شما در جستجوی سئو نمود بیشتری پیدا می‌کند.
 • پست مهمان خود را در وبلاگ خود و دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، چراکه این‌کار ترافیک بیشتری برای پست شما و وبلاگ میزبان به ارمغان می‌آورد. درضمن، این حرکت نوعی قدردانی از وبلاگ میزبان، به‌خاطر به اشتراک‌گذاری پست مهمان شما محسوب می‌شود.
 • می‌توانید برای آگاهی از حجم ترافیکی که پست مهمان برایتان رقم زده، از ابزارهای آنالیز گوگل بهره ببرید. به این ترتیب با نوع خواسته‌ی کاربران و راهکارهایی که باعث گسترش و ارتقاء کسب‌وکارتان می‌گردد، بیشتر آشنا می‌شوید.

وبلاگ‌نویسی مهمان هنوز هم نفس می‌کشد!

وقتی پدیده‌ی وبلاگ‌نویسی مهمان سر از تخم بیرون آورد، دستاورد خوبی را هم با خود به ارمغان آورد. وب‌سایت‌های شناخته‌شده وارزشمند از شما درخواست می‌کردند برای آن‌ها پست مهمان بنویسید که خب، پیروزی بزرگی برای شما محسوب می‌شد. در همین راستا، یک استراتژی سئو به‌وجود آمد که با استقبال بی‌نظیری روبه‌رور شد و وب‌سایت‌های متعددی برای بالا بردن سطح کیفی محتوای خود، آن‌هم بدون آن‌که نیازی باشد آن محتوا را خودشان بنویسند، از آن استفاده کردند.

در گذشته نوشتن پست مهمان به ترفندی برای وب‌مسترها تبدیل شد تا بتوانند ترافیک و لینک به‌دست بیاورند. همین امر هم باعث شد وب‌سایت‌ها حجم عظیمی از پیام‌های اسپم شده را از سوی بلاگرهای مهمانِ جعلی دریافت کنند. این‌چنین بود که ارزش پست‌های مهمان به‌شدت افول کرد! در نتیجه ضروری است که وب‌مسترها پست‌های مهمانی را که در وب‌سایتشان قرار می‌دهند، از صافی دقیقی رد کنند. باید از وبلاگ‌نویس مهمان ضمانت بگیرند تا ملزم شود محتوایی باکیفیت به آن‌ها ارائه دهد.

هم‌زمان با همه‌گیر شدن نوشتن پست مهمان، صفحات وب پر از مطالب بی‌ارزش و بی‌کیفیت شد. صاحبان وب‌سایت‌هایی که این قبیل پست‌های مهمان را در صفحات خود می‌گنجاندند، از قِبَل محتوای بی‌کیفیت و سطح پایین آن‌ها، حسابی اعتبار خود را از دست دادند. به همین دلیل است که اغلب متخصصین معتقدند که امروزه نوشتن پست مهمان از هیچ جایگاهی برخوردار نیست و کسی قبول نمی‌کند یک پست مهمان را در وبلاگ خود به اشتراک بگذارد. اما ابداً چنین چیزی صحت ندارد، علی‌رغم این مشکل، پست مهمان هنوز ارج و قرب خود را دارد!

پرسشی که ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده این است که آیا پست مهمان خللی به کسب‌وکار آن‌ها وارد می‌کند یا نه؟ علتی که سبب شده متخصصین حیطه‌ی وبلاگ‌نویسی دل خوشی از نوشتن پست مهمان نداشته باشند، وجود اسپم‌نویس‌هاست که هدفی جز پول به جیب زدن و ارجاع دادن لینک به وب‌سایت خود ندارند. حال لازم است مواردی را قید کنیم که دانستن آن خالی از لطف نیست:

لینک‌دهی در پست مهمان، ترفندی بی‌نظیر برای بالا بردن ترافیک وب‌سایت شما و ارتقاء رتبه‌ی وب‌سایتتان در جستجوی گوگل است. گوگل بر این عقیده است که: «اگر اشخاص دیگری به وب‌سایت شما علاقه‌مند شوند، اتفاقی بس خوشایند است. اگر دیگر کاربران شروع به گذاشتن کامنت و به اشتراک‌گذاری مقالات شما کنند، رتبه‌ی وب‌سایت شما در الگوریتم Page Rank گوگل بالا می‌رود که همین امر سبب می‌شود هرگاه شخصی یک موضوع مشابه با مقاله‌ی شما را در گوگل جستجو کند، محتوای تولیدی شما بیشتر نمایش داده شود.»

با این‌وجود، Page Rank چیزی جز یک الگوریتم نیست و قادر نیست تفاوت بین یک مقاله‌ی ارزشمند و اسپم را از هم تمایز دهد. بنابراین، هرچند ممکن است استفاده از واژه‌های کلیدی و لینک‌دهی بی‌شمار، رتبه‌ی شما را در گوگل افزایش دهد، ولی ترافیکی برای وب‌سایت شما به همراه نخواهد داشت.

شاید نوشتن پست مهمان ریسک باشد، اما اگر موارد ذکر شده را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید، می‌توانید احتمال تبدیل شدن پست مهمان خود را به پست اسپم، به صفر برسانید. مت کاتز می‌گوید:

«هنوز هم علل بسیاری برای نوشتن پست مهمان وجود دارد، مثل چهره شدن، تبلیغ برند، اشتراک‌گذاری و… این علل پیش از قوانین گوگل در سئو نیز وجود داشتند و به همین دلیل است که هنوز هم وبلاگ‌نویسان مهمان فوق‌العاده و معرکه‌ای را در زمینه‌های مختلف می‌بینیم.»

در همین راستا، هنوز هم بعضی از صاحبان وب‌سایت‌ها، یک اکانت برای نویسندگان مهمان ایجاد می‌کنند تا از محتوای ارزشمند آن‌ها در صفحات خود فیض ببرند.

شش‌دانگ حواستان را جمع کنید!

به‌عنوان یک صاحب سایت، باید بدانید توجیه خوبی نیست که چون از عواقب خطرات بالقوه‌ی پست‌های مهمانِ بی‌ارزش و سطحی خبر ندارید، پس آتش آن نباید دامنتان را بگیرد. وقتی یک تولیدکننده‌ی محتوای اسپم، به شما وعده می‌دهد که مقاله‌ای باکیفیت و دست‌اول برایتان می‌نویسد تا کمک کند ترافیک وب‌سایتتان افزایش یابد و شما هم همین‌طور چشم و گوش بسته و بدون تحقیق، پیشنهاد او را می‌پذیرید، خطر بزرگی تهدیدتان خواهد کرد. اگر با طناب لینک‌های اسپم، کیفیت وب‌سایت شما به قعر چاه بیافتد، جای گله‌گزاری باقی نمی‌ماند!

هرزمان که یک شخص بی‌نام و نشان به شما پیشنهاد نوشتن مقاله‌ای باکیفیت داد، حق دارید به او مشکوک شوید!

سخن آخر

اگر پست مهمان به‌شکل اصولی و درست نوشته شود، منافع بسیاری برای وب‌سایتتان به همراه خواهد داشت. پست مهمان آمار بازدید از وب‌سایت شما را بالا می‌برد و درضمن یک تبلیغ بی‌نظیر برای وب‌سایتتان تلقی می‌شود.

اشتباه است که تصور کنیم نوشتن پست مهمان محبوبیت خود را از دست داده است، اما نمی‌توان کتمان کرد که استفاده از آن به‌منظور بهبود سئوی سایت، رویای پوچ و محال است. پست مهمان به‌شکلی منطقی، منجر به بالا رفتن ترافیک و افزایش بازدید وب‌سایت شما می‌شود. اگر وب‌سایتی معتبر و شناخته‌شده که در اعتبار آن شکی نیست، از شما بخواهد که یک پست مهمان برایشان بنویسید، قطعاً دست رد به سینه‌شان نمی‌زنید. یک پست مهمان معتبر بسیار ارزشمند است. کافیست بتوانید پست ارزشمند را از پست اسپم تمایز دهید.

می‌خواهید برای شما پست مهمان تهیه کنیم؟

تولید محتوابا هر موضوع و به هر تعدادی که بخواهید این کار را با کمال میل برای شما انجام می‌دهیم!

برای مشاوره رایگان، با ما تماس بگیرید.

۰۱۱۳۲۲۹۷۸۷۱ – ۰۹۰۲۱۱۶۵۷۹۷

وب‌مسترهایی که از نویسندگان توانا و ارزشی درخواست نوشتن پست مهمان می‌کنند، جریمه‌های گوگل شامل حالشان نخواهد شد. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبین وب‌سایت‌ها گیج می‌شوند، ولی نوشتن پست مهمان حد وسط ندارد و فقط یک بعُد مثبت و یک بُعد منفی دارد.

نوشتن پست مهمان محو نشده، بلکه دیدگاه‌ها نسبت به آن عوض شده است. عاملی که قبلاً ابزاری برای جذب مخاطب در نظر گرفته می‌شد، در فضای سئوی امروزی به یک تاکتیک اسپم تبدیل شده و این همان چیزی است که باید متحول شود. چنان‌چه از پست مهمان در وب‌سایت خود بهره می‌برید و دورنمایی جز تبلیغ و شناساندن برند تجاری خود و بالا بردن ترافیک ندارید، دست‌مریزاد دارید! البته فراموش نکنید که همواره باید کیفیت مطالب خود را در سطحی عالی نگه دارید. گوگل نمی‌خواهد پست مهمان را از بین ببرد یا آن‌را غیرقانونی کند؛ بلکه می‌خواهد مجموعه‌ای از معیارها را عرضه کند تا همگان آن‌را رعایت کنند.

آیا شما هم از پست مهمان به‌عنوان قسمتی از سیستم بازاریابی آنلاین خود بهره می‌برید؟ چه پیشنهادی برای موفقیت یک کسب‌وکار آنلاین در حیطه‌ی پست مهمان دارید؟ برای ما در قسمت کامنت زیر بنویسید.