تقریباً تمامی کسب‌وکارهای آنلاین می‌دانند رتبه‌بندی سایت‌شان در موتورهای جستجو از جمله گوگل چقدر اهمیت دارد. جدای از اینکه شرکت شما کوچک باشد یا بزرگ و یا صنعتی که در آن فعال هستید چه باشد و بودجه‌ای که در اختیارتان قرار گرفته است چقدر است، مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که بازدیدکنندگان سایت شما دنبال این هستند که راه حل مشکلات خودشان را پیدا کنند. به همین منظور از راه موتورهای جستجو برای حل مشکلاتشان به سایت‌های مختلف رجوع می‌کنند. افراد زیادی به این موضوع باور دارند که عملیاتی که الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند، از میزان درک ما فراتر است. اما در واقعیت این‌طور نیست!

بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو

بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ راهبردی است که هر کسب و کاری از عهده انجام آن به خوبی بر می‌آید. قدم بزرگی که می‌توانید برای بهینه‌کردن سایت کسب‌وکار خودتان انجام دهید این است که یک وبلاگ یا مجله در آن راه بی‌اندازید. هرچند مثل جنبه‌های دیگری که در سئو وجود دارد باید از تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌دهید درک درستی داشته باشید و دقیقاً بدانید که چه چیزهایی برای شما و مشتریانتان مورد توجه و با ارزش است. با این حال جای نگرانی نیست در این مقاله قصد داریم کارهایی در زمینه‌ی سئو که باید برای وبلاگ یا مجله سایت‌تان انجام دهید را بیان کنیم.

مهم‌ترین کار در گام نخست؛ انتخاب بهترین نام دامنه

هر موقع می‌خواهید یک نام دامنه برای وبلاگ‌تان انتخاب کنید، یادتان باشد که نام دامنه به راحتی قابل تغییر نیست. به همین دلیل در صورتی که می‌خواهید نام وبلاگ شما با نام برند شما در ارتباط باشد، نامی انتخاب کنید که نام برندتان هم در آن وجود داشته باشد.

اگر کسب‌وکار خودتان را به به تازگی و به عنوان یک کارآفرین شروع کرده‌اید، مطمئن شوید که از نام برندتان در نام دامنه وبلاگ‌تان استفاده می‌کنید. اگر هم قصد این کار را ندارید بهتر است نامی انتخاب کنید که برنامه‌های صنعت شما را معرفی می‌کند.

زمانی که با همکارانتان جلسه برگذار می‌کنید و در آن ایده‌های خلاقانه‌ی متعددی را مطرح می‌کنید، شرایطی پیش خواهد آمد که مجبور می‌شوید نام دامنه‌ی وبلاگتان را به صورت شفاهی بیان کنید. بنابراین نام دامنه‌ای کوتاه و خوش آوا انتخاب کنید. به طوری که به راحتی به خاطر همگان سپرده شود. این موضوع باعث این می‌شود که مخاطبین بیشتری به سمت سایت شما هدایت شوند. با نام دامنه‌ای که کوتاه و خوش‌آوا باشد می‌توانید از شرایط ناخوشاید مخاطبینتان جلوگیری کنید. مثلاً زمانی را در نظر بگیرید که اطلاعات تماس خودتان یا نکات کلیدی مهمی را در وبلاگتان عنوان کرده‌اید اما مخاطب شما به دلیل نام دامنه بلند و ناخوش‌آوایی که دارید آن را فراموش می‌کند.

این نکته‌های فنی را برای انتخاب نام دامنه وبلاگ یا مجله خود در نظر بگیرید:

  • استفاده از واژه‌های کلیدی در نام دامنه وقتی مفید است که معنایی برای برند شما داشته باشد. استفاده بی‌مورد از این کلمات موجب جریمه از سوی موتورهای جستجو خواهد شد.
  • از خط فاصله (-) کمتر استفاده کنید. به‌خاطر سپردن آن آسان نبوده و به سئو هم صدمه می‌زند.
  • مطمئن شوید که نام دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید منحصر به فرد بوده و همانندی در اینترنت نداشته باشد. این کار برای سئو بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید: چگونه با استفاده از انواع محتوا بازدید سایت‌مان را افزایش دهیم؟

کلمات کلیدی اصلی پست‌هایتان را پیدا کنید

همیشه ترجیح می‌دهم حتی پروژه‌های کوچک را با یک برنامه‌ریزی قوی شروع کنم. بهترین راه برای شروع این است که چند کلمه کلیدی که بر روی آن هدف‌گذاری کرده‌اید را انتخاب کنید. در حالی که کلمه‌های کلیدی که انتخاب می‌کنید باید به زمینه‌ی کاری و سایت شما ارتباط داشته باشد، پیدا کردن کلمه‌های کلیدی که مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد، اهمیت ویژه‌ای دارد. برای کمک به شما در این زمینه الگوی زیر را آماده کرده‌ایم:

  •  استراتژی رقبای خودتان را بررسی کنید و ببینید که بر روی چه چیزی هدف گذاری کرده‌اند.
  • تصمیم بگیرید که کلمات کلیدی‌ای را مورد استفاده قرار دهید که مقداری با رقبایتان متفاوت باشد و شما را خاص نشان دهد.
  • بودجه‌ای را برای کلمه‌ی کلیدی‌ای که انتخاب کرده‌اید در نظر بگیرید و در مورد آن محتوا اختصاصی تولید کنید.

کلمه‌های کلیدی قسمت مهمی از رتبه‌بندی سایت یا وبلاگ شما را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل باید اطمینان داشته باشید که بهترین کلمه‌های کلیدی را انتخاب کرده‌اید و از آن‌ها در وبلاگ خود استفاده می‌کنید.

یک محتوای تمام عیار تولید کنید

مهم‌ترین قسمت سئوی یک سایت یا وبلاگ تولید محتوای باکیفیت آن است. از نظر فنی باید میزان کلمات کلیدی در محتوای شما بین ۲ الی ۴ درصد کل متن شما در هر پست باشد. در جاهایی که لازم است از عکس، تصاویر گرافیکی و فایل‌های صوتی و ویدیویی در محتوای خودتان استفاده کنید. یک نکته مهم فنی دیگر این است که کاری کنید که سایر سایت‌ها تشویق شوند که به محتوای وبلاگ شما لینک بدهند. این کار کمک زیادی به اتوریتی دامنه می‌کند.

چیزی که بیشترین اهمیت را در سئو دارد این است که سعی کنید باکیفیت‌ترین محتوا را برای وبلاگ یا سایتتان تولید کنید. بررسی کنید که محتوای وبلاگ شما توسط الگوریتم‌های جستجو قابل خواندن باشد. علاوه بر این همان‌طور که در اینفوگرافی چگونه برای وبلاگ یا سایت خود محتوای سئو پسند تولید نمایید، مطرح کردیم، مطمئن شوید که مخاطبین شما هم می‌توانند آن را بخوانند و از طریق آن اطلاعاتی را به دست آورند. این کار باعث بازگشت مجدد مخاطبین شما به وبلاگتان می‌شود و وبلاگ فعالی را به شما هدیه می‌کند.

نتیجه‌گیری

دریافت بک‌لینک از سایت‌های مختلف دشوار است. مخصوصاً اگر محتوا متنی، تصویری یا ویدیویی با کیفیتی نداشته باشید. یادتان باشد که برای انسان‌ها وبلاگ راه اندازی کرده‌اید؛ بنابراین باید بر روی نیازها و انتظارهایی که آن‌ها از وبلاگ شما دارند، تمرکز کنید و اطلاعات مفیدی به آن‌ها بدهید. به خواسته‌های کاربرانتان اهمیت ویژه‌ای بدهید و اطمینان داشته باشید که همه‌ی تلاشی که می‌کنید برای ایجاد تجربه‌ای موفق از کار با وبلاگ شما در مخاطبین باشد و به دنبال آن افزایش تعداد مشتریان شما را در بر داشته باشد.