اگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام باشید بعید است تاکنون کلمه‌ی هشتگ به گوشتان نخورده باشد. با افزایش محبوبیتی که شبکه‌های اجتماعی امروز کسب کرده‌اند، اکثر کاربران فضای مجازی با آن کم‌وبیش آشنایی دارند؛ اما ممکن است از کاربردها یا موارد استفاده‌ی آن اطلاع دقیقی نداشته باشید. این مقاله دقیقاً به همین منظور در مجله‌ی محتوانگار نوشته شده است تا با خواندن آن در کار با هشتگ استاد شوید.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تعاریف اولیه پیرامون هشتگ را توضیح داده و نحوه‌ی به‌کارگیری آن در شبکه‌های اجتماعی محبوبی مانند تلگرام، اینستاگرام، توییتر و … را شرح دهیم.

هشتگ چیست و چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده وقتی در ابتدای هر کلمه یا عبارتی که در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اید از علامت «#» استفاده کنید، آن کلمه یا عبارت را به هشتگ تبدیل کرده‌اید. این علامت شارپ یا نامبر ساین نام دارد. بعد از درج این علامت در ابتدای کلمه‌ها یا عبارت‌ها می‌بینید که آن کلمه یا عبارت معمولاً آبی‌رنگ می‌شود و به اصطلاح لینک‌دار می‌شود. در واقع با این کار کلمه‌ای که بعد از علامت # قرار می‌گیرد را به یک لینک تبدیل کرده‌اید و با کلیک کردن یا لمس کردن آن به سمت محتواها و موضوعات مرتبط دیگر هدایت می‌شوید.

زمانی که از یک هشتگ در پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، نوشته‌های شما در همان لحظه توسط شبکه‌ی اجتماعی مربوطه دسته‌بندی شده تا اشخاص دیگر بتوانند با جستجوی هشتگی که شما ایجاد کرده‌اید، پست شما را پیدا کرده و آن را مشاهده کنند. هر زمان هم که خودتان بر روی هشتگی که دیگران ایجاد کرده‌اند کلیک یا لمس کنید، صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که تمامی پست‌های مرتبط با آن هشتگ در آن‌جا جمع‌آوری شده‌اند و به راحتی قابل دسترس هستند.

هشتگ چگونه متولد شد؟

در ابتدا از علامت # در زبان‌های برنامه‌نویسی کامپیوتری مانند C استفاده می‌شد تا برنامه‌نویسان واژه‌های کلیدی خود را توسط آن مشخص کنند. در سال ۲۰۰۷ برنامه‌نویسی به اسم کریس مسینا تصمیم گرفت تا از این علامت در شبکه‌ی توییتر استفاده کند تا موضوعات مختلف را بتواند با این علامت نشانه‌گذاری کند. او اولین بار به عبارت «نظر شما در مورد اینکه از # برای مشخص کردن گروه‌ها استفاده کنیم چیست؟» آن را وارد شبکه‌های اجتماعی کرد. هرچند اوایل این علامت فقط در توییتر مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما طولی نکشید که در بین تمامی شبکه‌های اجتماعی محبوب شد و به شدت مورد استفاده کاربران آن قرار گرفت تا کاربرانی که همدیگر را نمی‌شناسند، به راحتی بتوانند با آن در مورد یک موضوع با هم صحبت کنند!

روش صحیح استفاده از هشتگ چگونه است؟

برای استفاده درست از هشتگ باید لغت یا عبارتی که مدنظر دارید را بدون استفاده از فاصله و نقطه یا کاراکتر دیگری بعد از علامت # بنویسید. در کلمات انگلیسی مشکل حادی برای نگذاشتن فاصله در خوانا بودن متن پیش نمی‌آید؛ اما در عبارات فارسی مشکل ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل در مواقع ایجاد هشتگ در زبان فارسی از کاراکتری به نام زیرخط یا underline یا (_) استفاده می‌شود. به عنوان مثال به این شکل: #مجله_محتوانگار. برای این‌که این علامت را تایپ کنید در کامپیوتر می‌توانید کلیدهای Shift و _ را بزنید و در گوشی‌ها و تبلت‌ها هم کی‌برد را بر روی حالت Sym یا امثال آن ببرید.
معمولاً هشتگ‌ها حساسیتی به بزرگ یا کوچک بودن حروف لاتین ندارد؛ بنابراین چه زمانی که از #MOHTAVANEGAR استفاده کنید و چه زمانی که بنویسید #mohtavanegar در هر دو حالت به یک صفحه هدایت می‌شوید؛ به صفحه‌ای که تماماً از این هشتگ استفاده کرده باشند. اگر در هشتگ خودتان از عددها استفاده کنید مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما اگر از نقطه، فاصله یا علامت‌های نگارشی دیگری مانند @ استفاده کنید، هشتگ شما کار نمی‌کند.

از هشتگ چگونه در شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنیم؟

معمولاً شبکه‌های اجتماعی از هشتگ‌ها برای دسته‌بندی کردن پست‌های مختلفِ کاربرانشان استفاده می‌کنند. در عین حال شبکه‌های اجتماعی مختلف، روش‌های متفاوتی برای استفاده از آن‌ها در پیش می‌گیرند:

توییتر: بنیان‌گذار استفاده از هشتگ توییتر است و کاربران آن به وفور در پست‌های خود از هشتگ استفاده می‌کنند. در واقع هشتگ قطعه‌ای جدانشدنی از پست‌های توییتر شده است. اگر به سمت چپ صفحه‌ی توییتر خودتان نگاهی بی‌اندازید هشتگ‌هایی که در روزهای اخیر در بین کاربران توییتر محبوب شده‌اند یا در اصطلاح روند یا ترند (Trend) شده‌اند را مشاهده می‌کنید.

اینستاگرام: هر وقت بخواهید عکس‌ها یا کلیپ‌های مشابه با موضوع خاصی را ببینید، هشتگ‌ها در اینستاگرام کاربرد پیدا می‌کنند. برای این‌کار در زمانی که پست می‌گذارید در کپشن یا توضیحات پست خودتان از هشتگ مرتبط با موضوع عکس یا کلیپتان استفاده کنید تا در کنار پست خودتان بتوانید عکس‌ها و فیلم‌های مرتبط را ببینید. در اینستاگرام هم مانند فیس‌بوک نمی‌توانید با هشتگ پست‌های پروفایل‌هایی که Private باشند را ببینید.

تلگرام: تلگرام هم پشتیبانی خوبی از هشتگ می‌کند. برخلاف توییتر و اینستاگرام، جستجوی دقیقی برای هشتگ‌ها در تلگرام مشخص نشده است؛ اما اگر بر روی هشتگ‌هایی که در پست‌های مختلف وجود دارد کلیک یا لمس کنید، پست‌های کانال‌ها یا گروه‌هایی که در آن‌ها عضو شده‌اید و از این هشتگ هم استفاده کرده‌اند را می‌توانید مشاهده کنید.

فیس‌بوک: اگر در فیس‌بوک بر روی یک هشتگ کلیک یا لمس کنید به صفحه‌ای می‌روید که در آن‌جا می‌توانید پست‌های عمومی که در خودشان از آن هشتگ استفاده کرده‌اند را مشاهده کنید. اگر صفحه‌ای به صورت خصوصی یا private باشد نمی‌توانید آن را مشاهده کنید. اگر بالا و سمت راست صفحه را ببینید، هشتگ‌های محبوب در آن‌جا قابل مشاهده است.

یوتیوب: کاربرد هشتگ‌ها در یوتیوب در قسمت دیدگاه‌ها یا Comments است. هر زمان بر روی هشتگی در آن قسمت کلیک کنید به صفحه‌ای می‌روید که مرتبط با آن هشتگ باشد و ویدئوهای آن را به شما نمایش می‌دهد.

روش استفاده از هشتگ در اینستاگرام

هشتگ برای تلگرام

اگر پروفایل خود را در اینستاگرام عمومی یا Public کنید، هشتگ‌هایی که استفاده می‌کند در صفحات مربوط به هر هشتگ نشان داده می‌شود. وقتی روی یکی از این هشتگ‌ها کلیک کنید به صفحه‌ای می‌رود که سه بخش دارد:

Related Hashtags یا هشتگ‌های مرتبط: تمام پست‌های مرتبط با هشتگی که شما جستجو کرده‌اید را در کنار هم نشان می‌دهد. با کلیک کردن بر روی هر یک از آن پست‌ها، آن پست را که مرتبط با هشتگ شماست خواهید دید.

Top Posts یا پست‌های پرطرفدار: پست‌هایی که بیشتر از بقیه‌ی پست‌ها مورد توجه دیگران قرار گرفته‌اند در بالای صفحه نمایش داده می‌شوند که تعداد آن‌ها ۹ تاست. علت آن هم این است که یا از لایک و کامنت قابل توجهی برخوردار بوده‌اند یا از طرف افراد یا برندهای معروف ارسال شده‌اند.

Most Recent یا آخرین پست‌ها: کلیه‌ی پست‌هایی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند را می‌توانید به ترتیبِ زمانی که ارسال شده‌اند، مشاهده کنید.

حالا که با موارد بالا آشنا شدید به‌راحتی می‌توانید در اینستاگرام از هشتگ استفاده کنید؛ برای این کار بعد از انتخاب عکس و تنظیم فیلتر در بخش Caption یا توضیحات کلمه یا عبارتی که می‌خواهید به عنوان هشتگ استفاده شود را بعد از تایپ علامت # وارد کنید. با این کار فوراً مشاهده می‌کنید که با تایپ اولین حرف، اینستاگرام به صورت اتوماتیک هشتگ‌هایی که با این حرف شروع می‌شوند را به ترتیب استفاده‌ی بیشتر به شما پیشنهاد می‌دهد و شما با لمس کردن بر روی آن هشتگ‌ها می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

اگر کلمه‌ای که دارید تایپ می‌کنید در لیست موجود نباید باید به تایپ خود ادامه بدهید تا اینستاگرام آن را نمایش دهید و در صورتی که تایپ شما به پایان رسید و چیزی نشان داده نشد، معنی‌اش این است که آن هشتگ از وقت وجود نداشته است؛ بنابراین شما اولین فردی هستید که از آن هشتگ در کل شبکه‌ی اینستاگرام استفاده می‌کنید. حداکثر تعداد هشتگی که اینستاگرام اجازه می‌دهد در پست‌های خودتان استفاده کنید ۳۰ تاست!
اگر هم بخواهید هشتگ‌هایی را جستجو کنید بر روی آیکون ذره‌بین در پایین صفحه‌ی اینستاگرام کلیک کنید یا آن را لمس کنید. در صفحه‌ی بعدی در بالای آن هشتگ مورد نظرتان را جستجو کنید. اگر هشتگی که جستجو می‌کنید از قبل وجود داشته باشد در لیستی به شما نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی آن‌ها به صفحه‌ای می‌روید که از هشتگ‌های جستجو شده‌ی شما استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: اینستاگرام: چگونه به صورت طبیعی لایک و فالوئرهای بیشتری دریافت کنیم؟

Branded Hashtags در اینستاگرام

حدود ۷۵٪ از هشتگ‌های استفاده شده در اینستاگرام از این دسته هستند. این نوع هشتگ‌ها مخصوص یک برند بوده که شامل نام برند، محصول یا کمپین‌های تبلیغاتی آن برند هستند. برندها برای بررسی وضعیت کمپین‌های تبلیغاتی که ایجاد کرده‌اند می‌توانند به جستجوی هشتگ مرتبط با آن بپردازند. از مزیت‌های این نوع هشتگ‌ها این است که می‌توان آمار دقیقی از آن به دست آورد. مثلاً برای اینکه یک برند بتواند وضعیت کمپین تبلیغاتی خودش را برسی کند، هشتگ‌های مرتبط با آن را جستجو می‌کند. یا آن هشتگ را با ابزارهای بررسی شبکه‌های اجتماعی تحلیل کند تا به میزان محبوبیت برند خود دست پیدا کند. از مزیت‌های دیگر این نوع هشتگ‌ها این است که می‌توانید از دنبال‌کنندگان خودتان بخواهید، هر زمان که از محصولات یا خدمات شما استفاده می‌کنند، از آن‌ها عکس یا فیلم تهیه کرده و آن‌ها را با هشتگ شما در اینستاگرام خودشان به اشتراک بگذارند.

Community Hashtags در اینستاگرام

این نوع هشتگ‌ها عمومی بوده و الزاماً برای بازاریابی و تبلیغات استفاده نمی‌شوند. مثلاً هشتگ‌هایی مانند #لباس، #سفر و #غذا در اینستاگرام از محبوبیت خاصی برخوردارند و توسط برند خاصی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

روش استفاده از هشتگ در تلگرام

هشتگ برای تلگرام

هشتگ در تلگرام هم کاربرد فراوانی دارد. می‌توانید همه‌ی محتوایی که در گروه‌ها و کانال‌هایی که در آن‌ها عضو هستید و از یک هشتگ خاص در آن‌ها استفاده شده است را مشاهده کنید.

اگر بر روی علامت ذره‌بین در بالای تلگرام بزنید و هشتگ خودتان را تایپ کنید، نتایجی که مرتبط با هشتگ شما باشد را نمایش می‌دهد و شما می‌توانید با انتخاب هر کدام از آن نتایج، پست‌هایی که از آن هشتگ استفاده کرده‌اند را مشاهده کنید.

به دلیل اینکه در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی مطالب زیادی منتشر می‌شود، در صورتی که از هشتگ برای هر پست استفاده شود به راحتی می‌توان به پست‌های قدیمی‌تر و یا مرتبط با هشتگی خاص دسترسی داشت.

روش استفاده از هشتگ در توییتر

کاربرانی که در توییتر همدیگر را فالو نکرده‌اند از طریق هشتگ می‌توانند پست‌های یکدیگر را پیدا کنند. در توییتر هم با کلیک یا لمس کردن یک هشتگ خاص به صفحه‌ای می‌روید که تمامی مطالب مرتبط با آن هشتگ در یک جا جمع شده‌اند. این صفحه از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

Top: پست‌هایی در این بخش قرار می‌گیرند که بیش‌ترین توجه را در بین کاربران از نظر لایک، کامنت و غیره داشته‌اند. معمولاً هم شامل توییت‌هایی می‌شد که توسط کاربران مشهور و یا برندها منتشر شده‌اند.

Latest: این بخش شامل آخرین توییت‌هایی می‌شود که اخیراً توسط همه‌ی کاربران و با هشتگی که جستجو کرده‌اید منتشر شده‌اند.

People: فهرستی از برترین افرادی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند را در این قسمت به شما نشان می‌دهد تا بتوانید آن‌ها را دنبال کنید.

Photos: این بخش هم عکس‌هایی که با این هشتگ منتشر شده‌اند را نمایش می‌دهد.

Videos: در این بخش ویدئوهایی که با هشتگ موردنظر ارسال شده‌اند را نشان می‌دهد.

More: با انتخاب این بخش فهرستی باز می‌شود که گزینه‌هایی مانند From people you follow و Near you دارد و می‌توانید با انتخاب هر کدام از آن‌ها جستجوی خودتان را محدود کنید. با زدن بر روی عبارت Save this search می‌توانید نتایج جستجویی که انجام داده‌اید را ذخیره کنید و در آینده بتوانید دوباره آن را بازیابی کنید.

در بخش چپ هم هشتگ‌هایی که‌ ترند یا محبوب شده‌اند، قرار گرفته‌اند که با انتخاب هر یک از آن‌ها می‌توانید با موضوعات مهم و داغ روز در دنیا باخبر شوید. از این هشتگ‌های ترند شده هم می‌توانید در کمپین‌های تبلیغاتی که برای برند خود ایجاد کرده‌اید، استفاده کنید یا در بحث‌های آن شرکت کنید.

کلام آخر

در نگاه اولیه به نظر می‌رسد که از هشتگ‌های بیشتر برای دسته‌بندی پست‌ها استفاده می‌شود؛ اما در حقیقت راهبردهای استفاده از هشتگ‌ها و روش استفاده از آن‌ها ممکن است کمی پیچیده باشد. درک روشن استفاده‌ی آن‌ها نیازمند کسب تجربه در شبکه‌های اجتماعی مختلف است.