شبکه اجتماعی اینستاگرام مدتی است که در بین کاربران اینترنت در دنیا محبوبیت زیادی کسب کرده است. در این مدت این شبکه‌ی اجتماعی توانسته موفقیت زیادی در بین شبکه‌های اجتماعی کسب کند. در حال حاضر اینستاگرام با ۷۰۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا یکی از محبوب‌ترین و فراگیرترین شبکه‌های اجتماعی در دنیاست. در ایران و بین فارسی‌زبان‌ها هم محبوبیت زیادی دارد و تقریباً کسی نیست که در اینترنت فعالیت داشته باشد و با اینستاگرام آشنا نباشد!
اینستاگرام علاوه بر اینکه محیط خوبی برای گسترش فعالیت‌های کسب‌وکارهای کوچک و تجارت‌های شخصی فراهم کرده است، بستر بسیار مناسبی برای گسترش فعالیت‌های برندهای تجاری بزرگ در دنیاست.
در روزهای ابتدایی ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام می‌شود با اندکی فعالیت فالوئر و لایک فراوانی دریافت کرد؛ اما بعد از آن پی می‌برید که روند رو به رشد فالوئر و لایک‌های شما کند شده است. علاوه بر این عکس‌های شما مطابق با تعداد فالوئرهای شما لایک نمی‌خورد. در حقیقت لایک‌هایی که دریافت می‌کنید انتظار شما را از تعداد فالوئرهایتان برآورده نمی‌کند.

در این مقاله می‌خواهیم به شما آموزش دهیم چگونه می‌شود با سرعت بیشتری لایک و فالوئر زیادی به دست آورد و کاربران بیشتری را به‌حساب کاربردی خودتان در اینستاگرام جذب نمایید. بعد از اتمام خواندن این مقاله باید بتوانید روزی بیشتر از ۲۵۰ فالوئر برای حساب کاربری خود و حدود بیشتر از ۸۰۰ لایک به دست آورید.

پروفایل فیس‌بوک خود را به اینستاگرام متصل کنید

متصل کردن پروفایل فیسبوک به‌حساب اینستاگرام یکی از برترین راه‌های افزایش فالوئرهای اینستاگرام‌تان است. خیلی از کاربران اینستاگرام معمولاً حساب فیسبوک هم دارند یا از قبل داشته‌اند. در نتیجه با اتصال فیسبوک به اینستاگرام، حساب کاربری شما به دید بسیاری از دوستان شما خواهد رسید و در صورتی که تمایل داشته باشند می‌توانند شما را فالو کنند.
تحقیقات نشان داده حدود ۳٪ از افرادی که در لیست فیسبوک شما هستند در اینستاگرام هم شما را فالو می‌کنند. علاوه بر این می‌توانید با نوشتن یک Status جدید در فیس‌بوک‌تان آشنایان خود را از ایجاد حساب کاربردی جدید اینستاگرام‌تان مطلع کنید. تجربه ثابت کرده است که این کار باعث می‌شود فالوئرهای شما از ۳٪ به ۵٪ افزایش پیدا کند. در نتیجه از حالت عادی دنبال‌کنندگان بیشتری به دست خواهید آورد.

از هشتگ‌های پربازدید استفاده کنید

درست شبیه شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند توییتر کاربران اینستاگرام هم از هشتگ‌ها (#) برای گسترش بازدید عکس‌ها یا ویدئوهای خودشان استفاده می‌کنند. بنابراین برای اینکه پست‌های شما توسط افراد بیشتری دیده شود از هشتگ‌های مختلف استفاده کنید.
لیست زیر ۲۰ هشتگ محبوب در اینستاگرام را نشان می‌دهد:

#love | #instagood | #me | #tbt | #cute | #photooftheday | #instamood | #iphonesia | #picoftheday | #igers | #girl | #tweegram | #beautiful | #instadaily | #summer | #instagramhub | #follow | #iphoneonly | #igdaily | #bestoftheday

به همین صورت می‌توانید از هشتگ‌های پربازدید فارسی هم در پست‌های خود بهره ببرید. برای اینکه پی‌ببرید یک هشتگ چقدر بازدیدکننده می‌تواند داشته باشد و اهمیت آن چقدر است باید بررسی کنید که وقتی آن هشتگ را جستجو می‌کنید چه تعداد عکس از آن هشتگ موجود است.
هر تعداد این عکس‌ها بیشتر باشد، به معنای کاربرد بیشتر آن است و نشان می‌دهد افراد بیشتری از آن هشتگ استفاده می‌کنند. هشتگ‌های زیر نمونه‌هایی از هشتگ‌های پرکاربرد فارسی هستند:

در نظر داشته باشید برای عکس‌ها و پست‌های خود از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید. استفاده از هشتگ‌های غیرمرتبط ممکن است نتیجه‌ی عکس داشته باشد و کاربران را از صفحه‌ی شما دور کند.

از فیلترهای برجسته‌ی اینستاگرام استفاده کنید

جدا از اینکه از هشتگ‌های معروف در اینستاگرام استفاده می‌کنید، استفاده از فیلترهای عکسِ معروف آن هم برای شما نتیجه‌های بسیار جالبی در بر خواهد داشت. اسامی تعدادی از بهترین فیلترهای اینستاگرام در زیر آورده شده است:

Clarendon: محبوب‌ترین فیلتر اینستاگرام در دنیا
Juno: دومین فیلتر محبوب اینستاگرام در دنیا
Valencia : فیلتری که بیشتر از همه برای عکس‌هایی با موضوع طبیعت استفاده می‌شود، بعد از آن Sierra
Normal: یکی از محبوب‌ترین فیلترها برای سلفی، بعد از آن Slumber
X-Pro II: سومین فیلتر محبوب در دنیا
Lark: محبوب‌ترین فیلتر برای اکثر موضوعات
Kelvin: جذاب‌ترین فیلتر اینستاگرام برای موضوعاتی در زمینه‌ی پوشاک و مد، بعد از آن Nashville
Skyline: فیلتر محبوب برای غذا، بعد از آن Helena
Moon: محبوب‌ترین فیلتر سیاه‌وسفید

کامنت‌ها در اینستاگرام از لایک‌ها محبوب‌ترند

اگر به دنبال این هستید که فالوئر و لایک بیشتری در اینستاگرام به‌دست بیاورید مجبورید روابط خودتان را با کاربران دیگر گسترش بدهید. برای این‌کار می‌توانید بر روی عکس‌های و پست‌های دیگران نظرات مرتبطی بنویسید تا صاحبان پروفایل‌های اینستاگرام را با خواندن این نظرات به پروفایل خودتان جلب کنید. این کار باعث می‌شود آن‌ها به پروفایل شما توجه خاصی داشته باشند و با بازدید از صفحه‌ی شما پروفایل شما را دنبال کرده و عکس‌ها و پست‌های شما را دنبال کنند. در نتیجه در مدت زمانی اندک تعداد فالوئرها و لایک‌های شما افزایش پیدا کرده و رضایت شما را به همراه خواهد داشت.

نکته ۱: اکثر افراد در اینستاگرام بیشتر ترجیح می‌دهد پست‌ها را لایک کنند تا کامنت بگذارند؛ بنابراین طبیعتاً تعداد لایک‌های شما باید بیشتر از کامنت‌های شما باشد.
نکته ۲: به دلیل کمتر بودن کامنت‌ها واکنش‌های بیشتری هم خواهید داشت. یعنی در صورتی که بر روی یک عکس یا یک ویدئو نظر بدهید، احتمال اینکه او از حساب کاربری شما در اینستاگرام دیدن کند بیشتر از زمانی است که صرفاً پست او را لایک می‌کنید. در این حالت احتمال اینکه شما را فالو کنند حدوداً ۴ برابر بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا؛ یک محتوای خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

پست دیگران را لایک کنید، فالوئر بیشتری بگیرید

تجربه نشان داده به صورت میانگین با هر ۵۰۰ لایکی که بر روی پست دیگران به‌جا می‌گذارید، تقریباً ۱۱ لایک برای پست‌های خودتان جمع‌آوری می‌کنید و حدوداً ۳ فالوئر جدید می‌گیرید.

بهترین زمان برای ارسال عکس و ویدئو در اینستاگرام

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام روز اول هفته بین ساعت ۴ الی ۷ بعدازظهر است. در این مدت زمان افراد بیشتر در اینستاگرام فعال هستند و در نتیجه آمار بهتری دریافت خواهد نمود.
بعد از این زمان بازه‌ی دیگری که مهم است ساعت‌های انتهای شب در روزهای آخر هفته یعنی از ساعت ۹ تا ۱ شب است. در این ساعت‌ها هم اگر پست بگذارید، تعداد لایک و کامنت‌های قابل‌توجهی دریافت می‌کنید. ترکیب عکس‌ها بیشتر جواب می‌دهد.

عکس‌های خود را ترکیب کنید

به راحتی می‌توانید با اپ‌هایی مانند Pixlr عکس‌های مرتبط و نامرتبط خود را در یک عکس جا دهید و اصطلاحاً آن را کلاژ کنید. هرچند در گوشی‌هایی با اندرویدهای بالاتر این امکان به صورت ساده‌تر در گالری خود اندروید هم قابل دستیابی است. معمولاً این‌گونه عکس‌ها حدود ۲۰٪ لایک بیشتر و حدود ۲۵٪ کامنت بیشتری نسبت به عکس‌های معمولی دریافت می‌کنند.

کلاژ یا ترکیب عکس با pixlr

بنابراین در صورتی که تمایل دارید پیشنهاد می‌دهیم به‌جای گذاشت یک عکس تنها حتماً این مورد را امتحان کنید و با به اشتراک گذاشتن آن نتایج بهتری بگیرید.

سخن آخر

با توجه به مواردی که در این مقاله عنوان شد، در صورتی که می‌خواهید در اینستاگرام رشد کنید و فالوئرها و لایک‌های بیشتری بگیرید باید به همان نسبت هم در این شبکه‌ی اجتماعی فعال باشید. در زمان‌های ثابت و در فرصت‌های مناسب در اینستاگرام گشت بزنید و بر روی عکس‌ها و ویدئوهایی که به آن علاقه دارید و یا حتی ندارید (!) کلیک کنید و برای آن‌ها نظر بگذارید. بهترین راه برای افزایش فالوئر و لایک در اینستاگرام به صورت طبیعی همین است.
بنابراین می‌توان گفت خلاصه‌ی کارهایی که باید در اینستاگرام انجام دهید تا فالوئر و لایک بیشتری بگیرید به این صورت است:

  • استفاده از مناسب‌ترین هشتگ‌ها
  • استفاده از محبوب‌ترین فیلترها بر روی عکس‌ها
  • کلاژ یا ترکیب کردن عکس‌های مختلف با هم و ارائه به صورت یک عکس
  • پست کردن تعداد زیادی عکس و فیلم و گذاشتن کپشن جذاب برای آن‌ها
  • زمان‌بندی مناسب برای گذاشتن عکس و ویدئو

اگر راه‌های بهتر و مؤثرتری درباره‌ی افزایش فالوئر و لایک در اینستاگرام می‌شناسید، آن‌ها را در فرم زیر کامنت بگذارید.