استفاده از روش‌های مختلف تولید محتوا در بازاریابی محتوایی به شما کمک می‌کند تا تنوع مطالب سایت‌تان را بیشتر کنید. تنوع در روش‌های تولید محتوا باعث می‌شود دایره واژگان کلیدی وب‌سایت شما بیشتر شده و در نهایت باعث افزایش رتبه وب‌سایت‌تان در نتایج جستجوی گوگل شود.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با روش‌های مرسوم تولید محتوا آشنا کرده و چگونگی تولید محتوا با این روش‌ها را برای شما توضیح دهیم. به این نکته توجه داشته باشد که منظور از محتوا، همان محتوایی است که در وبلاگ یا مجله‌ی سایت‌تان می‌نویسید نه صفحاتی مانند درباره ما یا تماس با ما!

چه نوع محتوایی به درد سایت من می‌خورد؟

مهمترین سوالی که ممکن است برای شما مطرح باشد این است که باید از کدام نوع محتوا برای سایتم استفاده کنم؟ این دقیقا همان سوالی است که ما در محتوانگار زمانی که می‌خواهیم برای یک مشتری محتوا تولید کنیم از خودمان می‌پرسیم.

لازم است پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهید، ابتدا به سوال‌های زیر پاسخ داده باشید:

پرسش اول: کاربری که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند، به دنبال چه چیزی می‌گردد؟

حجم زیادی از جستجوهایی که روزانه در گوگل انجام می‌شود برای جستجوی اطلاعات است. اگر کاربر مدنظر شما هم به دنبال اطلاعات مفید باشد، محتوایی که آماده می‌کنید مشخصا برای این کاربر تولید شده است؛ اما اگر به دنبال مثلا پیدا کردن آدرس خاصی در نقشه است یا قصد انتقال مبلغی پول را دارد، هیچ کدام از روش‌های تولید محتوا نمی‌تواند به او کمکی کند.

اگر محتوای سایت شما به صورت اصولی تولید شود به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات دقیقی که دنبالش می‌گردند را به دست آورده و علاوه بر آن با کسب و کار شما هم آشنا شوند. اینجاست که محتوایی که تولید می‌شود باید بتواند یک جستجو‌کننده‌ی عادی را به یک مشتری همیشگی تبدیل کند.

اکثر کاربران برای یافتن پاسخی کوتاه و جامع یا مقایسه دقیق محصولات و خدمات مختلف یا نقد و بررسی آن‌ها برای اطلاعات مورد نیازشان در گوگل جستجو می‌کنند. بعضی از کاربران هم برای ارضای حس کنجکاوی‌شان به جستجو روی می‌آورند. مثلا خودم تا همین یک ماه پیش هنوز فیلم‌های جنگ ستارگان را ندیده بودم. و با توجه به اطلاعاتی که از قبل در زمینه‌ی سری‌های این فیلم داشتم دوست داشتم بدانم آن‌ها را به چه ترتیبی ببینم جذاب‌تر است؟ برای همین عبارت «ترتیب دیدن فیلم‌های جنگ ستارگان» را در گوگل جستجو کردم و به نتایج جالبی در سایت «چی» رسیدم. این جستجو برای اینکه حس کنجکاوی من را ارضا کند، انجام شده بود!

گاهی اوقات هم ممکن است کاربران به دلایل تخصصی یا علمی به جستجو بپردازند. مطمئنا دلیل اینکه کاربران به چه علت جستجو می‌کنند، نمی‌تواند به همین چند مورد ختم شود. مهمترین نکته اینجاست که از خودتان سوال کنید که افرادی که به دلایل ذکر شده عمل جستجو را انجام می‌دهند، واقعا به دنبال چه چیزی می‌گردند؟ با پاسخ به این سوال است که می‌توانید محتوایی تولید کنید که دلخواه کاربران‌تان باشد.

پرسش دوم: کدام وب‌سایت‌ها در صفحه‌ی اول گوگل ظاهر می‌شوند؟

باید تحقیق کنید که در هنگام جستجوی کاربران با واژگان مدنظر شما، چه سایت‌هایی در نتایج اولیه نشان داده می‌شوند و این سایت‌ها چه محتوایی در خود دارند؟ اگر از این موضوعات آگاهی خوبی داشته باشید، کمک خوبی به شما می‌کند تا بتوانید بهترین نوع محتوا را برای سایت خود انتخاب کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که محتوای متفاوتی نسبت به مطالب موجود سایت‌های برتر تولید کنید.

حالت‌هایی که ممکن است بعد از بررسیِ سایت‌های برتر در رابطه با کلمات کلیدیِ مدنظرتان با آن‌ها مواجه شوید و راه حل‌های پیشنهادی به آن‌ها به صورت زیر است:

حالت اول: محتواهای سایت‌های بررسی شده متنی بوده و شامل لینک‌ها و تصاویر مختلف و مرتبط است.
راه حل: شما باید محتوایی تولید کنید که ارزش محتوایی بیشتر از آن داشته باشد یا جامع‌تر بوده و موارد بیشتری را شامل می‌شود.

حالت دوم: در محتواهای موجود از عکس، اینفوگرافی یا تصاویر گرافیکی استفاده شده است.
راه حل: باید به تولید محتوای گرافیکی مرتبط بپردازید یا از اینفوگرافی کمک بگیرید.

حالت سوم: محتوای مورد نظر خبری کوتاه اما مهم است.
راه حل: می‌توانید روی آن خبر کار کنید و توضیحات بیشتری راجع به آن بدهید تا اطلاعات جامع‌تری به کاربر برسانید.

حالت چهارم: اولین محتوای پیشنهاد شده‌ی گوگل به شما ویدئویی است.
راه حل: بهتر است روی تولید محتوای ویدئویی بیشتر سرمایه‌گذاری کنید.

حالت پنجم: جستجوی شما در گوگل با پاسخی کوتاه در نتایج جستجو همراه خواهد بود.
راه حل: یک مطلب کوتاه و مفید یا مطلبی که مرتب به‌روز‌رسانی شود، مناسب است.

حالت ششم: محتوای مورد نظر در بالای نتایج جستجوی گوگل به صورت پیشنهاد شده یا People Also Ask نشان داده می‌شود.
راه حل: باید در محتوای تولیدی خودتان موضوعات مختلفی را در نظر بگیرید.

حالت هفتم: محتوای موجود عناوین جستجو شده توسط کاربر را به صورت کامل تحت پوشش قرار داده است.
راه حل: بهتر است محتوایی که تولید می‌کنید به صورت چند بخشی و جامع باشد.

پرسش سوم: محتوایی که تولید کرده‌ام نیاز کاربران را پوشش می‌دهد؟

باید ببینید که محتوایی که قرار است تولید کنید پاسخ‌گوی چه قشری از کاربران است؟ آیا بیشتر با تلفن همراه به سراغ مطالب شما می‌آید یا از روی کامپیوتر شخصی به مطالب شما دسترسی پیدا می‌کند؟ اگر مورد اول باشد باید اطلاعات را سریع به کاربر منتقل کنید؛ اما اگر مورد دوم باشد، بهتر است که محتوای جامع‌تر با حجم بیشتر تولید کرده تا اطلاعات بیشتری به کاربر منتقل کنید.

با اطلاعاتی که در صفحه‌ی آمار پربازدیدترین وب‌سایت ایرانی از سایت آپارات منتشر شده می‌توان فهمید که امروزه بیشتر کاربران ایرانی با موبایل هوشمند با سایت‌ها سر می‌زنند؛ بنابراین سعی کنید ابتدا محتوای سایت خود را برای آن‌ها بهینه کنید.

تلفن همراه محبوب‌ترین دستگاه کاربران

تلفن همراه محبوب‌ترین دستگاه کاربران ایرانی

پس از اینکه پاسخ واضحی از سوالات فوق در ذهن شما شکل گرفت می‌توانید یکی از انواع مختلفِ محتوایی که در فهرست زیر آمده را برای افزایش بازدید سایت‌تان انتخاب کنید. این فهرست به افرادی که در زمینه‌ی بازاریابی محتوا علاقه‌مندند، کمک شایانی می‌کند.

انواع محتوایی که افزایش بازدید سایت شما را رقم می‌زنند

این فهرست با بررسی و تحلیل نتایج گوگل در زمینه‌ی کلمات کلیدی‌ای که زیاد جستجو می‌شوند به دست آمده است. نیازی نیست که از تمامی این روش‌ها در کار خود استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود ابتدا زمینه‌ی کاری خودتان را بررسی کرده و از یک یا چند مورد از این انواع مختلف محتوا برای سایت خودتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا؛ یک محتوای خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مطالبی که در وبلاگ‌ها یا مجلات سایت‌ها درج می شوند و به صورت متناوب یا دوره‌ای به روزرسانی می‌گردند. مانند مطالبی که در مجله محتوانگار منتشر می شود و در حال خواندن یکی از آن‌ها هستید.

مطالبی دائمی و کوتاه یا مطالبی که به مرور زمان آن را به‌روزرسانی یا تکمیل کنید و چیزی به آن بی‌افزایید که به آن محتوای همیشه سبز یا Evergreen می‌گوییم.

مقالات بلند و مفصل که توضیحات فراوانی در رابطه با یک موضوع خاص داشته باشد.

خیلی اوقات می‌توان اطلاعات بیشتری را در مدت زمان کوتاه‌تری با استفاده از اینفوگرافی یا گالری عکس به مخاطب ارائه داد. از این مورد به خوبی بهره ببرید.

مطالبی که اطلاعات را با جزئیات کامل و فراوان در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

از محتوای دسته‌بندی شده در صفحات سایت خود استفاده کنید و کاربر را با کلمات کلیدی خاصی به صفحه‌ی فرود (Landing Page) سایت‌تان هدایت کنید. مثل این لندینگ‌پیجی که دیجی کالا برای مسابقه‌ی حرفه‌ای ربات‌های پرنده حمل کالا ایجاد کرده است.

صفحه‌ی فرود دی‌جی کالا مثال خوبی برای محتوای دسته‌بندی شده است.

راهنمای چند بخشی ایجاد کنید. اطلاعات مفصلی که می‌خواهید به کاربر بدهید را مانند یک کتاب به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و لینک تمامی بخش‌ها را در تک تک بخش‌ها قرار دهید تا دسترسی کاربر به آن آسان باشد.

یکپارچه سازی تصویری اطلاعات و ارائه مفهومی داده‌های پیچیده، مانند این صفحه از سایت پولیتیکو که نتایج انتخابات ۲۰۱۷ بریتانیا را به خوبی نشان داده است.

محتوای ویدئویی خودتان را در سایت‌های اشتراک ویدئو مانند آپارات یا یوتیوب یا هر سایت دیگری که می‌توانید ویدئوها را در آن به اشتراک بگذارید، در معرض دید عموم قرار دهید.

اگر از انواع مختلفی از محتوا که در بالا ذکر شد به خوبی و به صورت متنوع بهره بگیرید، می‌توانید بازدید سایت‌تان را افزایش دهید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی روی لینک یکی از نتایج جستجویتان کلیک کردید، یک فایل PDF یا یک فایل پاورپوینت باز شده باشد. استفاده از این روش تولید محتوا با توجه به سئوی ضعیفی که دارد تقریبا منسوخ شده است و کاربردهای خاصی دارد. علت آن هم این است که تجزیه و تحلیل محتوای این نوع فایل‌ها برای موتورهای جستجو با زحمت زیادی همراه است و کاربرپسند هم نیست.

می‌خواهید با تولید محتوا به کسب‌وکار خود رونق دهید؟‌

تولید محتوابا تولید محتوا برای وب سایت و شبکه های اجتماعی شما همراه‌تان هستیم. برای مشاوره رایگان، با ما تماس بگیرید.

۰۱۱۳۲۲۹۷۸۷۱ – ۰۹۰۲۱۱۶۵۷۹۷

در صورتی که از یکی از انواع مختلف محتوایی که در این مطلب ذکر شد استفاده کنید، این امیدواری برای سایت شما حاصل می‌شود که مورد پسند موتورهای جستجو قرار گرفته و کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

چند پیشنهاد برای افزایش بازدید در استفاده از انواع محتوا

در صورتی که تا کنون نوع‌های دیگری از محتوا را در سایت خود امتحان نکرده‌اید از آن‌ها استفاده کنید و نتایج بازخورد آن را بررسی کنید و ببینید نتایج مثبت بوده تا تاثیر منفی داشته است.

۱-  بهتر است از نوعی از محتوا استفاده کنید که بیشترین رفع نیاز را در مخاطبانتان داشته باشد. پیروی کورکورانه از قالب‌های جدید تولید محتوا ممکن است برای سئوی سایت شما تاثیر چندانی نداشته باشد.

۲-  به شکل و شمایل محتواهایی که در صفحه‌ی اول جستجو ظاهر می‌شوند دقت ویژه‌ای کنید. بررسی آن‌ها نتایج بسیار جالبی را برای شما به همراه دارد.

۳-  کپی برداری صرف از سایت‌های همکار در سئوی سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد. بهتر است محتوای خاص خودتان را تولید کنید که منحصر به سایت شما باشد.

۴-  اگر سایت‌های همکار در زمینه‌ی کسب‌وکار شما از محتوای ساده برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کنند، شما می‌توانید با اضافه کردن تصاویر و اینفوگرافی به محتوای تولیدی خود به افزایش جذابیت موضوع و افزایش رتبه سایت‌تان در نتایج گوگل بپردازید.

۵- بهتر است کلمات کلیدی را در انتهای مطالب و پس از به اتمام رساندن آن تعیین کنید. با این کار تسلط بیشتری بر روی کلمات کلیدی‌ای که انتخاب می‌کنید دارید که تاثیر بهتری بر روی رتبه‌بندی سایت شما خواهد داشت.

در صورتی که از یک یا چند نوع مختلف معرفی شده در این متن در سایت خود استفاده کرده‌اید و نتایج مثبتی گرفته‌اید، آن را در قسمت دیدگاه‌ها با بقیه مخاطبین ما در میان بگذارید.